Svátek má: Zdislava

Regiony

Velikost textu:

Muzeum v Polné evokuje staré časy před sto lety

Muzeum v Polné evokuje staré časy před sto lety

Mechanické skvosty ze zlatých časů hracích strojků rozehrávají během letošního léta Městské muzeum Polná.

Návrat do starých časů v muzeu v Polné
12. srpna 2019 - 11:00

Do začátku září jsou v muzejní Rérychově galerii na zámku vystaveny či prezentovány hrací hodiny, píšťalové mechanismy, hřebíčkové hrací strojky, polyfony, symfoniony, aristony, flašinety či patentní orchestriony. Od června zde běží výstava nazvaná Svět mechanické hudby.

Už poněkolikáté spolupracoval s polenským muzeem na přípravě výstavy Patrik Pařízek. „Velmi mě potěšilo, že si pan Pařízek oblíbil naše město a naše městské muzeum… Ostatní muzea v regionu jsou zřizována Krajem Vysočina a mají trošku jiné finanční prostředky, než třeba my můžeme uvolnit na činnost a provoz městského muzea,“ děkoval při vernisáži za práci autorovi výstavy i celému muzejnímu týmu starosta města Jindřich Skočdopole.


„Je to hlavně proto, že mojí největší láskou jsou staré hodiny. A protože těch hodin tady máte opravdu hodně, tak sem jezdím opakovaně,“ reagoval Pařízek vysvětlením, proč s polenským muzeem intenzivně spolupracuje už cca pátým rokem.

Tvůrce výstavy předkládá v textech i osobní vzpomínky pamětníků z dob, kdy se hudba pěstovala v rodinách, pokud to poměry dovolovaly.


Ze vzpomínek Františka Rady (Sluka 2013) cituje popis doby, kdy lidé ještě nemohli otočit knoflíkem rádia a žízeň po hudbě byla pochopitelná: „Byl tedy vítaný i kolovrátek vojenského vysloužilce, který se občas objevil v ulici s ´Radeckého pochodem´ i ´Poslední růží´ od Flottowa.“

Výstava je i v běžném návštěvním provozu obohacena doprovodným programem s ukázkami některých strojků v chodu. Nechybí interaktivní část nejen pro nejmenší návštěvníky.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)