Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Facebook nenalezl důkaz ruského zásahu do referenda k Brexitu!

CNBC: Facebook nenalezl důkaz ruského zásahu do referenda k Brexitu!

Neexistuje žádný důkaz, že by Moskva zahájila kampaň na Facebooku, aby ovlivnila výsledek hlasování o vystoupení Spojeného království z EU, uvedl viceprezident společnosti Facebook Nick Clegg.

Ilustrační foto
26. června 2019 - 10:15

Podle Clegga nelze britský euroskepticismus vysvětlit pouze dopadem sociálních sítí, uvedla na svých internetových stránkách televize CNBC.

Neexistuje „absolutně žádný důkaz“, že se v roce 2016 Rusko snažilo ovlivnit výsledek referenda o Brexitu s pomocí Facebooku, prohlásil viceprezident pro mezinárodní vztahy a public relations Nick Clegg.

Clegg řekl, že společnost provedla dvě analýzy, aby zjistila, zda došlo k cizím zásahům. Přičemž byly podle CNBC použity stejné metody, s jejichž pomocí hledaly „možné aktivity Ruska“ během prezidentských voleb v roce 2016 ve Spojených státech.

(Nutno dodat, že společnost byla od roku 2017 pod tvrdým nátlakem rusofobních činitelů Velké Británie, aby spolu s Twitterem "našla" důkaz ruského vměšování do kampaně o vystoupení Británie z EU, jak o tom tehdy Prvnizpravy.cz informovaly - Facebooku a Twitteru hrozí sankce - nenalezly ruskou stopu v brexitu!)

WP: Mueller nenašel důkaz o Trumpově spiknutí s Ruskem!
CNN: Prokázat „zásah“ Moskvy do francouzských voleb je jaksi nemožné!
Německá kontrarozvědka: Neexistují důkazy o vměšování Ruska do voleb!


Viceprezident Facebooku také odmítl tvrzení, že za Brexit byla „na vině“ Cambridge Analytica, uvedla CNBC.

„Obávám se, že kořeny britského euroskepticismu jdou velmi, velmi hluboké," citovala publikace Clegga. „A upřímně řečeno, posledních 40 let zde byl mnohem silnější než vliv tradičních médií a nikoliv nových platforem.“

CNBC připomněla, že před svou kariérou ve Facebooku vedl Nick Clegg britskou stranu liberálních demokratů a zároveň působil coby místopředseda vlády. O Cleggovi je známo, že je proti britskému výstoupení z Evropské unie, informoval článek.

Moskva prohlašuje, že do referenda k Brexitu nezasahovala. Vláda Spojeného království také nevidí žádné důkazy o tom, že zahraniční hráči, jako je Rusko, „dokázali ovlivnit britský demokratický proces“, napsala CNBC.

Ačkoliv pro to nejsou důkazy, nicméně řada politiků a zástupců mainstreamových médií se železnou mantrou tvrdí, že se Rusko „vměšovalo“ nejen do Brexitu, ale také do západoevropských voleb. Věta: „Rusko se vměšovalo...“ zakotvila prakticky do každého rusofobního projevu a článku ve snaze očernit Rusko při prodlužování sankcí proti Moskvě nebo údajné potřebě zvyšování nákladů na zbrojení.

U veřejnosti (a zejména poté, co Muellerovo vyšetřování neodhalilo „spiknutí“ Ruska s Trumpem v USA) však tyto výpady přestávají účinkovat. A pokud mají určité dopady, pak je to především na důvěryhodnost a pozici mainstreamových médií a nositele těchto "fake news" 

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)