Svátek má: Marcela

Zprávy

Velikost textu:

Medveděv, Lavrov a Peskov jsou v "Kremelském seznamu" USA!

Medveděv, Lavrov a Peskov jsou v "Kremelském seznamu" USA!

Ministerstvo financí USA v úterý vydalo „Kremelskou zprávu“ - seznam osob, v blízkosti ruského vedení, které mohou spadat pod nové sankce Washingtonu. To vyvolalo v Moskvě bouři nevole.

Ilustrační foto
30. ledna 2018 - 11:05

Vešlo se do něj 210 lidí: 114 politiků a 96 podnikatelů. Ve zprávě se zdůrazňuje, že seznam není sankcí, a umístění v něm, „nepředstavuje žádné jiné omezení, zákazy nebo omezení vztahů s těmito osobami“. Tvrdí se v něm, že seznam politických osobností a oligarchů představuje „objektivní kritéria převzatá z otevřených zdrojů".

Předtím prezidentský tiskový tajemník Dmitrij Peskov nazval tento seznam přímým a zřejmým pokusem ovlivnit volební kampaň v Rusku namem jakoby nepřátel USA. Ruští politici poukázali, že se jedná o zřejmou snahu udržet kurz „konfrontace“ s Ruskem.

Ruští politici

Dokument prakticky obsahuje celé vedení ruské vlády, včetně premiéra Dmitrije Medveděva. Kromě toho byl v seznamu uvedeni všichni federální ministři, včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova, uvedla RIA Novosti.

Do seznamu bylo rovněž zařazeno celé vedení Putinovy administrativy, mezi nimi mluvčího hlavy státu Dmitrije Peskova.

V dokumentu se ocitli také mluvčí Státní dumy a Rady federace Vjačeslav Volodin a Valentina Matvijenková, a vedoucí státních podniků: Generální ředitel drah Oleg Belozjorov, hlava „Aeroflotu“ Vitalij Saveljev, předseda „United Aircraft Corporation“ Jurij Slusar, šéf „Rostechu“ Sergej Chemezov, generální ředitel „Rosatomu" Alexej Lichačev.

Nation: Washington zradil Moskvu, ale hlavní média to odmítla napsat!

Dále se do seznamu dostali ředitel Služby vnější rozvědky Sergej Naryškin, prezidentův zvláštní zmocněnec Sergej Ivanov, tajemník bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, první náměstek ministra obrany, náčelník štábu Valerij Gerasimov, šéf GRU Igor Korobov, zástupce tajemníka Rady bezpečnosti Rašid Nurgalijev.

Rovněž lze v „Kremelské zprávě“ najít gubernátor  Petrohradu Georgije Poltavčenka, starostu Moskvy Sergeje Sobjanina, generálního prokurátora Jurije Čajku, vedoucího vyšetřovací komise, Alexandra Bastrykina, ředitel SSF Dmitrije Kočneva a ředitele FSB Alexandra Bortnikova.

Kromě toho byli do dokumentu pzaneseni představitelé prezidenta ve vládě. Mezi nimi - dětský ombudsman Anna Kuznecovová a komisař práv podnikatelů Boris Titov a představitelé v čele státu v různých federálních oblastí.

Obchodní zástupci

V seznamu jsou takzvaní oligarchové - podnikatelé, jejichž majetek „podle spolehlivých zdrojů,“ amerického ministerstva financí činí ne méně než miliardu dolarů.

Zejména Elena Baturina, Oleg Děripaska, Roman Abramovič a Vladimír Potanin, German Gref, Leonid Fedun, Sergeje Galitsky, Alisher Usmanov, Vladimir Jevtušenko, Alexej Miller, Igor Sečin, Michail Fridman, Vladimir Lisin a Michaila Gutserievová, Sulejmán Kerimov, Andrey Kostin, Michail Prochorov.


Přílohy zprávy

Ministerstvo financí navíc předložilo přílohy ke „Kremelskému seznamu".

Například ruské společnosti s příjmy více než 2 miliardy USD ročně a státní účastí alespoň 25% jsou na samostatném seznamu.

Úřad rovněž připravil tajnou část zprávy: tam se mohli dostat ti, kteří zaujímají nížší funkce v neutajované části seznamu, nebo mají méně, než miliardu dolarů.

Dodat k této zprávě lze snad jen otázku: Jak by Spojené státy vnímaly kdyby podobný seznam vlády Spojených států, činitelů a byznysmanů, který by předložilo Rusko k posouzení Státní Dumě před prezidentskými volbami v USA?

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)