Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

ORF: Německý Bundestag dal „Nord Streamu - 2“ zelenou!

ORF: Německý Bundestag dal „Nord Streamu - 2“ zelenou!

Německý parlament přece jen schválil návrh zákona na začlenění směrnice EU o zemním plynu do vnitrostátního práva, a tak podle ORF udělil plynovodu „Nord Stream - 2“ zelenou.

Ilustrační foto
15. listopadu 2019 - 11:04

Ruský plynovod bude proto zabezpečen „spolehlivým plánováním a zákonnými zárukami“, vysvětlil rakouský televizní kanál.

Německý Bundestag schválil návrh zákona na začlenění směrnice Evropské unie o zemním plynu do vnitrostátního práva, a tím „dal zelenou“ plynovodu „Nord Stream - 2“, informovala ORF.

Ruský plynovod bude proto zajištěn „spolehlivým plánováním a právními zárukami“.

Pro přijetí zákona hlasovali především poslanci stran tvořících vládní koalici (CDU, CSU, SPD), jakož i poslanci německého parlamentu ze Svobodné demokratické strany Německa, uvedla ORF.

Němečtí zelení opět obvinili vládní koalici z údajného „změkčení směrnice EU o plynu“.


A Oliver Krischer, místopředseda zelené frakce v Bundestagu, připomněl, že slibované rozšíření tranzitu plynu přes Ukrajinu je stále neregulované, poznamenal rakouský televizní kanál.

V reakci na kritiku koaliční politici „bránili“ ruský plynovod, pokračovala ORF.

Podle Petera Blesera, člena německého parlamentu z Křesťansko-demokratické unie (CDU), například „Nord Stream - 2“ zvýší spolehlivost dodávek energie a pomůže udržet ceny na stejné úrovni.

Podle směrnice EU o plynu by se pravidla EU měla vztahovat také na potrubí třetích zemí. Zejména jde o o to, že jedna společnost nemůže být současně vlastníkem a provozovatelem plynovodu. Provozovatelé musí navíc poskytnout konkurentům přístup k potrubím.

(kou, prvnizpravy.cz, orf.at, foto: arch.)