Svátek má: Felix

Zprávy

Velikost textu:

Prezident Běloruska o spojenectví s Ruskem: Nebudu vedoucím skladu!

Prezident Běloruska o spojenectví s Ruskem: Nebudu vedoucím skladu!

Bělorusové budou negativně reagovat na sjednocení s Ruskem, i když země získá co nejvýhodnější podmínky, uvedl běloruský prezident v rozhovoru s ukrajinským novinářem Dmitrijem Gordonem.

Alexander Lukašenko, běloruský prezident
7. srpna 2020 - 10:17

Podle Lukašenka sjednocení bylo možné bezprostředně po rozpadu Sovětského svazu, ale „nyní to tak není“. Zároveň běloruský prezident negativně odpověděl na otázku, že ruský prezident Vladimir Putin chtěl vytvořit společný stát a nabídl mu místo řečníka Státní dumy nového sdružení.

„Není to pravda. Za prvé, protože bych s tím nikdy nesouhlasil ... Nebudu vedoucím skladu. Nebudu vedoucím skladu. To nedáváí smysl,“ řekl Lukašenko.

Ukrajinský novinář se zeptal na údajný návrh Vladimira Putina, aby se Lukašenko každoročně  střídal na postu prezidenta a viceprezidenta sjednocených států.

„Ne. S tím bych nikdy nesouhlasil. Pokud již věříte ve své konspirační teorie - v politice, zejména s Ruskem, by se to nikdy nestalo. Jeden stát, jeden je prezidentem, druhý je viceprezidentem a o rok později proběhne výměna ... Tomu věříte? Ne, nikdy by se to nestalo, alespoň tomu nevěřím,“ odpověděl Alexander Lukašenko..

Zároveň běloruský prezident poznamenal, že „i kdybych se sjednocením souhlasil za nejvýhodnějších podmínek pro Bělorusko, v Bělorusku by to již lidé nepřijali“.

„Lidé na to nejsou připravení a nikdy nebudou ... Bylo to nutné před 20–25 lety, možná když se zhroutil Sovětský svaz. Teď - ne, “ zdůraznil běloruský prezident.


Bělorusko a Rusko budují společný stát Unie od roku 1999. Koncem roku 2018 zahájily Minsk a Moskva jednání o způsobech další integrace. Lukašenko a Putin však připravené cestovní mapy nepodepsali kvůli řadě neshod. Strany jsou zároveň připraveny pokračovat v jednáních na základě zachování nezávislosti obou států.

(rp,prvnizpravy.czeadaily,foto:arch.)