Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Putin informoval o riziku ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu!

Putin informoval o riziku ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu!

Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že existuje riziko ukončení tranzitu plynu přes území Ukrajiny. Řekl to během summitu BRICS v Brazílii.

Ilustrační foto
15. listopadu 2019 - 11:06

Podle ruského vůdce je Moskva připravena snížit ceny plynu pro Kyjev o 25% za podmínek přímých dodávek. Četné nároky „Naftogazu“ na „Gazprom“ však situaci jen zhoršují.

„Už jsme mnohokrát řekli: jsme připraveni spolupracovat s Ukrajinou jak na přepravě našeho plynu do Evropy, tak na dodávkách samotné Ukrajině, a to za ceny nižší než ceny, za které Ukrajina dostává ruský plyn, ale jako by reverzně z Evropy," řekl Putin řekl novinářům a hovořil o procesu vyjednávání s Kyjevem o modrém palivu.

Putin také nazval prohlášení ukrajinské strany, že Kyjev nakupuje plyn reverzním způsobem, „úplný nesmysl“. Tuto situaci přirovnal k „měkkým botám“.

„Chci, aby všichni rozuměli: není možný žádný revezní chod, plyn nemůže proudit napůl do jednoho směru a napůl do druhého," vysvětlil prezident.


Spory Gazpromu a Naftogazu

V prosinci 2017 a únoru 2018 rozhodl Stockholmský arbitrážní soud o dvou sporech mezi „Gazpromem“ a „Naftogazem“ o smlouvách o dodávkách a přepravě pohonných hmot. V prvním soudním řízení soud nařídil ukrajinské společnosti zaplatit ruskému koncernu více než dvě miliardy dolarů. Druhé rozhodnutí však v žalobě na smlouvy o tranzitu rozhodl rozhodčí soud ve prospěch společnosti „Naftogaz“ a udělil mu přibližně 4,7 miliardy dolarů. Výsledkem tedy bylo, že ruská strana zůstala dlužná 2,56 miliardy dolarů. „Gazprom“ však toto rozhodnutí zpochybnil.

Nicméně „Naftogaz“ přichází s dalšími nároky vůči „Gazpromu“ a ruská strana dala najevo, že pokud chce Kyjev prodloužit smlouvu o tranzitu plynu přes Ukrajinu, která končí 31. prosince tohoto roku, je nutné anulovat veškeré arbitrážní spory.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)