Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Putin: USA zrežírovaly kampaň o nedodržování INF Ruskem!

Putin: USA zrežírovaly kampaň o nedodržování INF Ruskem!

Spojené státy americké zrežírovaly propagandistickou kampaň o údajném nedodržování Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu ze strany Ruska, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
24. srpna 2019 - 04:20

Uvedl na operativním setkání se stálými členy Rady bezpečnosti, uvedly webové stránky Kremlu v souvislosti s nedávným testem Pentagonu pozemní křídlaté rakety typu „Tomahawk“ z odpalovacího zařízení MK-41, která byla dříve zakázaná Smlouvou o INF.

„Američané uspořádali propagandistickou kampaň o údajném nedodržování ustanovení této smlouvy ze strany Ruska," řekl Putin. Narážel na obvinění, že Rusko porušuje smluvu raketou 9M729. USA však ani na opakované žádosti nepředložily důkazy pro svá tvrzení a dokonce odmítly ruskou nabídku si střelu prohlédnout.

Jediným cílem Spojených států byl úmysl odstoupit od Smlouvy o odstranění raket středního a krátkého doletu a zakrýt práci provedenou v rozporu se smlouvou o INF, uvedl ruský prezident. „Jak je nyní zřejmé všem, jejím jediným cílem bylo zakrýt práci Washingtonu v rozporu se smlouvou a její původní úmysl z ní odstoupit," konstatoval.


Už dříve jsme měli informace o tom, že Spojené státy se dlouhodobě zabývají výrobou zbraní zakázaných Smlouvou o INF. Opakovaně jsme to zdůrazňovali našim partnerům," uvedl ruský prezident.

Americké použití odpalovacího zařízení MK-41 při testu rakety potvrzuje platnost tvrzení vznesených vůči Spojeným státům během Smlouvy o INF, zdůraznil na operativním setkání se stálými členy Rady bezpečnosti.


„Takové zbraně jsou zakázány Smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Použití univerzálního odpalovacího zařízení MK-41 během zkoušky navíc plně potvrzuje platnost tvrzení, která ruská strana vyjádřila Spojeným státům během fungování dohody,“ řekl ruský prezident.

Rovněž přikázal ruskému ministerstvu obrany a ministerstvu zahraničí analyzovat míru ohrožení Ruska, které představují americké střely a provést symetrická opatření.

„Zároveň s ohledem na nově vznikající okolnosti přikazuji ministerstvu obrany Ruské federace, ministerstvu zahraničních věcí a dalším příslušným útvarům, aby analyzovaly úroveň hrozby, kterou pro naši zemi představují výše uvedené kroky Spojených států a přijaly komplexní opatření k přípravě symetrické reakce," uvedl Putin.

Putin připomněl slova vyšších amerických politiků, kteří uvedli, že rozmístění nových raket by mohlo začít v asijsko-tichomořské oblasti.

„To ovlivňuje naše základní zájmy, protože všechno je blízko ruských hranic," dodal.

Druhého srpna byla Smlouva o INF ukončena. Na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jejího dlouhodobého porušování. Moskva odmítá veškeré obvinění. Na začátku července podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy.

(kou, prvnizpravy.cz, kremlin.ru, foto: arch.)