Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Šokující – WP odhalil, že se Rusové nevměšovali do soutěže „Pták roku“!

Šokující – WP odhalil, že se Rusové nevměšovali do soutěže „Pták roku“!

U některých materiálů nekonečného příběhu o „ruském vměšování“ se hraje nejen na rozjitřelé nervy, ale i na odolnost čtenářů udržet vážnou tvář při náporu zcela „zásadních“ a „odhalujících“ informací.

Tihle tučňáci vyhráli a Rusové v tom "nejedou"
15. listopadu 2019 - 10:10

Přikladem budiž článek The Washington Postu.

Velké množství Rusů, kteří se zúčastnili soutěže „Pták roku“ na Novém Zélandu, vedlo k pověstem, že Moskva má nyní zájem nejen o americké volby, ale také o ptáky v této zemi, uvedl The Washington Post.

Po analýze hlasů se však ukázalo, že tentokrát bylo hlasování celkem čisté. Organizátoři soutěže navíc poznamenali, že zájem Rusů o jejich ptactvo může být docela upřímný.

Novozélandské úřady na ochranu přírody uvedly, že hoiho - neboli tučňák se žlutýma očima – zvítězil v posledním kole hlasování populární soutěže „Pták roku“, před svým soupeřem kakaem - neboli papouškem, poznamenal The Washington Post.
 
Pořadatelé však museli hájit čistotu soutěže poté, co informace o velkém počtu ruských hlasů vedly k pověsti o možném vměšování.
 
„Prověřili jsme IP adresy a naskenovali data všech hlasů a z našeho pohledu všechno vypadá docela čistě," řekla Megan Hubscherová, zástupkyně novozélandské skupiny Forest and Bird.


„Soutěž je otevřena všem: lidem z Británie, Austrálie nebo Ruska, kteří se chtějí připojit; jsme více než rádi, že je vidíme,“ dodala.
 
Podle organizátorů se pokusilo volit celkem 335 Rusů. To je však jen malá část z celkového počtu hlasů: více než 16 tisíc hlasů připadlo na Nový Zéland, 684 na Austrálii, 682 na Velkou Británii a 563 na Spojené státy.
 
Aby mohli být názory voličů zohledněny během závěrečné fáze soutěže, museli zaregistrovat svou e-mailovou adresu. Při soutěži bylo tedy vzato v úvahu pouze 193 hlasů z Ruska.
 
Zdá se, že pověsti o „ruském vměšování“ vyvolal ironický tweet od Forest and Bird, což následně vedlo k neméně ironickým výzvám k jmenování zvláštního žalobce, který by případ vyšetřil, napsal The Washington Post
 
Dříve byly organizace spojené s Ruskem opakovaně obviněny z zasahování do řady mezinárodních událostí, mezi nimiž se prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016 od sebe liší, připomíná amrický deník.
 
V rozhovoru s Rádiem Nový Zéland Hubscherová uvedla, že zájem Rusů o soutěž by mohl být docela upřímný. „Řekla jsem lidem, že u nás i v Rusku máme stejné ptáky - mnoho ptáků z Nového Zélandu migruje," dodala.

Soutěž „Pták roku“ se koná od roku 2005 a její historie zná několik pokusů do ní zasáhnout. V loňském roce bylo až do Austrálie vysledováno jisté množství padělaných hlasů odevzdaných ve prospěch kormorána Nového Zélandu. Lidé berou tuto akci tak vážně, že příznivci různých ptáků dokonce vydávají plakáty.
 
Samotná soutěž má za cíl upozornit na původní druhy ptáků z Nového Zélandu. Současný vítěz hoiho je prvním tučňákem v historii, který  soutěž vyhrál. Tento druh je však ohrožen: podle Forest and Bird je na Novém Zélandu na pevnině pouze 225 párů těchto jedinců.