Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

Strana.ua: V Kyjevě pojmenují ulici na počest ukrajinského esesáka!

Strana.ua: V Kyjevě pojmenují ulici na počest ukrajinského esesáka!

Poslanci Kyjevské rady se rozhodli pojmenovat jednu z ulic ukrajinského hlavního města jménem Ivana Pavlenka.

Esesák Pavlenko druhý zprava na dobové fotce
15. listopadu 2019 - 10:15

Podle publikace „Strana.ua“ toto rozhodnutí pobouřilo předsedu ukrajinského židovského výboru Eduarda Dolinského, protože Pavlenko byl velitelem ukrajinské pomocné policie a velitelem praporu pomocné policie SS a byl také vyznamenán německým Řádem „Vyznamenání za odvahu pro zástupce východních národů“.

Vedoucí ukrajinského židovského výboru, Eduard Dolinskij, je pobouřen rozhodnutím poslanců Kyjevské rady pojmenovat jednu z ulic ukrajinského hlavního města jménem velitele ukrajinské pomocné policie a velitele 109. praporu pomocné policie SS Ivana Pavlenka. Podle ukrajinské publikace to Dolinsky uvedl na své stránce na Facebooku.
 
„Zástupci městské rady se dopustili divokého, nepředstavitelného zneužití: v Kyjevě je ulice pojmenována po masovém vrahovi, popravčím a trestatelem Ivanem Pavlenkem, nacistickým spolupracovníkem, válečným zločincem, velitelem ukrajinské pomocné policie a velitelem pomocného policejního praporu SS,“ rozhořčeně uvedl Dolinskij.

 
Podle něj byl Pavlenko organizátorem, účastníkem a vykonavatelem hromadného zabíjení Židů, Ukrajinců, Bělorusů - žen a dětí - v Bílé Cerkvi, Vinnici, Žytomyru, Bělorusku.
 
„Na jeho rukou je krev desítek tisíc nevinných lidí. Za vynikající služby mu bylo uděleno nacistické ocenění „Vyznamenání za odvahu zástupcům východních národů“," připomněl Dolinskij.
 
„Hanba starosty Kyjeva Vitalije Klička! Hanba poslanců Rady města Kyjeva, přejmenovací komise a aktivistů, kteří se tohoto rozhodnutí zúčastnili. Nejedná se pouze o porušení paměti na nevinné oběti holocaustu a druhé světové války, ale také o cynické porušení ukrajinských zákonů a morálních standardů,“ zdůraznil šéf ukrajinského židovského výboru.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: repro facebook)