Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Times: „Oni neumí vládnout“ - britští politici zklamali Alžbětu II.

Times: „Oni neumí vládnout“ - britští politici zklamali Alžbětu II.

Britská královna je hluboce zklamána politickou třídou své země, píše The Sunday Times a cituje zdroje v Buckinghamském paláci.

Alžběta II. je znechucena britskými politiky
12. srpna 2019 - 10:10

Podle publikace je znechucení Alžběty II., způsobeno „výbušnými důsledky“ referenda o Brexitu, které pokračuje v rozdělení země a parlamentu.

Britská královna Alžběta II. je zklamána politickou třídou země a její „neschopností vládnout“. To píše The Sunday Times s odkazem na zdroje v Buckinghamském paláci.
 
Podle publikace se jedná o „nejostřejší“ prohlášení královny za 67 let její vlády. Tyto komentáře odrážejí podráždění panovnice nad „výbušnými politickými důsledky“ referenda o Brexitu, které nadále rozděluje zemi a parlament.
 
Alžběta II. poprvé sdílela svůj názor na britské politiky na soukromé akci krátce po rezignaci premiéra Davida Camerona. Od té doby se její nespokojenost jen posílila.
 
„Myslím, že je opravdu vyděšená. Slyšel jsem, jak mluví o svém zklamání ze současné politické třídy a její neschopnosti řádně vládnout," řekl The Sunday Times vysoce postavený zdroj. „Vyjádřila své podráždění a frustraci z kvality našeho politického vedení a toto zklamání jen rostlo."
 
Postoj královny k politické třídě se stal známým na pozadí prohlášení premiéra Borise Johnsona, že by odmítl opustit své místo, pokud by Dolní sněmovna vyhlásila nedůvěru. V důsledku toho by se Británie mohla ponořit do „největší ústavní krize od občanské války“, uvedla publikace.


Kancléř státní pokladny ve stínovém kabinetu John McDonnell slíbil, že pokud parlament nepodpoří Johnsonovu vládu, vůdce labouristů Jeremy Corbyn přijede „taxíkem“ do Buckinghamského paláce, aby oznámil připravenost své strany převzít moc do svých rukou. Tento komentář je jedním z nejnovějších důkazů, že odpůrci brexitu v dolní komoře plánují „vehnat“ 93letou královnu do „rozrůstající se krize“ okolo vystoupení EU, jestli nebudou mít jiné možnosti.
 
Zástupci vlády a britské koruny intenzivně jednají o obraně „nezávislosti panovnice“. „Rozkrájí se na kousky, aby ji udrželi mimo jakékoliv rozhodování," řekl The Sunday Times zdroj blízký královně.

Asistenti Alžběty II. v soukromém rozhovoru zdůraznili, že právě parlament by měl rozhodnout, kdo by mohl vytvořit vládu, kdyby Johnson ztratil důvěru. A až poté bude královna požádána o přijetí nového předsedy vlády.
 
Pokud se situace vyeskaluje, napíše člen kabinetu Mark Sedville formální dopis vedoucím stran a předním poslancům parlamentu. V něm bude naléhat na politiky, aby nezapojovali do brexitu Alžbětu II., upozorňuje The Sunday Times.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)