Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina nebyla schopna dodat do USA ani jeden tank „Oplot“!

Ukrajina nebyla schopna dodat do USA ani jeden tank „Oplot“!

Ukrajina nebyla schopna dodat Spojeným státům jediný exemplář hlavního bojového tanku T-84 „Oplot“, jehož prodej byl oznámen již v únoru loňského roku.

Ukrajina se pochlubila tankem i na známce
31. ledna 2019 - 11:04

Vyplynulo to z informací na blogu Centra pro analýzu strategií a technologií bmpd. Portál upozornil, že smlouva o dodání ukrajinského tanku do Spojených států byl auzavřena již v roce 2012.

Předpokládalo se, že bojové vozidlo bude k dispozici americké armádě poté, co Ukrajina uzavře smlouvu o dodávce „Oplotů" (T-84) do Thajska z roku 2011. Později však po velkých prodlevách s dodávkami to Thajsko nervově nevydrželo a řeklo ukrajinským tankům „ne děkujeme“.

Státní koncern „Ukroboronprom" hlásil o dokončení dodávky v březnu 2018, ale už v červnu se ukázala nepravděpodobnost, že Pentagon obdrží jeho exemplář.


Podle bmpd pak státní firma „Spetstechnoexport“, která se specializuje na vývoz a dovoz zbraní a vojenských technologií, podepsala s výrobcem – Charkovským závodem Malyševa dohodu - o ukončeníí smlouvy o prodeji a dodávky tanků.

Smlouva o převodu ukrajinských tanků pro další vývoz do Spojených států byla uzavřena stranami v roce 2012, ale za sedm let se náklady na výrobu bojového vozidla zvýšily čtyřnásobně.

Ukrajina se chlubila konstrukcí „tanku budoucnosti“, a například český tisk psal o stroji s nadšením titulky jako „Štít a meč Ukrajiny“, „Lovec ruské Armaty“ nebo že „nový ukrajinský tank by vytřel Rusku zrak“ a podobně. Ovšem na loňském tankovém biatlonu NATO v Německu ukrajinský tank zcela propadl.

(kou, prvnizpravy.cz, bmpd, foto: arch.)