Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

V Kyjevě navrhli způsob, jak uspořádat „volby“ na Krymu!

V Kyjevě navrhli způsob, jak uspořádat „volby“ na Krymu!

Elena Mošenecová, poslankyně Nejvyšší rady za Zelenského stranu, v rozhovoru s ATR navrhla způsob, jak uspořádat „místní volby“ na Krymu na hranici s poloostrovem.

Ilustrační foto
22. února 2020 - 07:20

Dříve Zelenskij během projevu na mnichovské bezpečnostní konferenci hovořil o přání uspořádat místní volby v celé zemi, včetně samozvaných republik Donbasu a ruského Krymu. První místopředseda krymského parlamentu Efim Fix, komentující slova ukrajinského vůdce, je označil za hloupé a vyloučil možnost uspořádat takové „volby“ na poloostrově.

Podle Mošenecové je nejpřijatelnějším „teoretickým“ způsobem pro ni vytvoření „zvláštních bodů“ na hranici s Krymem, kde by bylo možné hlasovat.

„Ale další otázkou je, co dělat dál? To je velmi velká otázka. Protože, bez ohledu na to, co tam děláme, chápeme, že bude obtížné implementovat místní správu, kterou si teoreticky můžeme zvolit. Mezitím možná dokonce nemožné," rozvíjela a brzdila poslankyně svoji fantazii.


Zároveň přiznala, že si nedokáže představit žádné skutečné způsoby, jak uspořádat ukrajinské „volby“ na poloostrově.

Krym se stal součástí Ruska po referendu konaném v březnu 2014, ve kterém drtivá většina voličů Krymské republiky a Sevastopolu hlasovala pro připojení k Rusku. Krymské orgány uspořádaly referendum po převratu na Ukrajině v únoru 2014. Ukrajina stále považuje Krym za svůj, za „dočasně okupované území“.

Ruské vedení opakovaně prohlašovalo, že obyvatelé Krymu demokraticky, v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN, hlasovali pro sloučení s Ruskem. Podle ruského prezidenta Vladimíra Putina je otázka Krymu definitivně uzavřena.

(kou, prvnizpravy.cz, atr, foto: arch.)