Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Výstava v nizozemském muzeu oslavuje design Třetí říše

Výstava v nizozemském muzeu oslavuje design Třetí říše

Nizozemské muzeum otevřelo výstavu „Design ve Třetí říši", vystavuje zde 270 exponátů z nacistického období od roku 1933 do roku 1945.

Z výstavy
10. září 2019 - 09:01

Gobelín s orlem a svastikou, který Adolf Hitler obdržel jako dárek k 56. narozeninám. Propagační plakáty NSDAP. Proslulé designové objekty!

Muzeum v nizozemském městě Hertogenbosch  vystavuje 270 exponátů z nacistické éry, včetně Hitlerova příborníku, lidového rozhlasového přijímače a soch, které mají představovat údajnou nadřazenost árijské rasy - pod stručným heslem „Design in the Third Reich“.

Jakoby teroristický režim, který způsobil holocaust a druhou světovou válku s miliony mrtvých, byl souborem jemných duchů!

Proti výstavě již zvedly protesty.

„Je tak kontroverzní ukázat tento design. Musíte se dívat hrůze přímo do tlamy, teprve pak tomu rozumíte,“ uvedl ředitel muzea Timo de Rijk pro BILD.

Prohlídka je však znepokojivá: Chybí historická klasifikace exponátů a jejich umělců a protiváha, která ukazuje nahou hrůzu nacistické éry.„Pokud muzeum vystavuje estetiku Třetí říše, tak musí být věnována pozornost i jinému umění, aby se vyrovnalo oslavování nacistického umění,“ požaduje mluvčí židovské komunity v Berlíně.
Přečtěte si také

Ale opak je pravdou! „Výstava oslavuje nacistickou éru, takže výstava se musí zavřít,“ říká Arthur Graaf, syn nizozemského odbojáře.

K výstavě se také kriticky vyjádřil Fritz Backhaus, ředitel sbírky Německého historického muzea (DHM): „Fotografie, design a umění z nacistické éry nemůžete vystavovat samo o sobě. Úkolem muzeí je analyzovat toto  umění, “říká.


Aby se zabránilo neonacistům v putování do muzea a provokacím, muzeum nainstalovalo bezpečnostní rámy a najalo bezpečnostní službu.

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)