Svátek má: Bonifác

Byznys

Velikost textu:

Světový den zdraví

Světový den zdraví

Každoročně se 7. dubna pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších spřízněných organizací slaví Světový den zdraví.

Ilustrační foto
7. dubna 2021 - 14:30

Světový den zdravíje globálním dnem povědomí o zdraví. I mimo pandemii covid-19 je zdraví tím nejcennějším artiklem, což si plně uvědomuje Armáda spásy, která mnoho let pečuje o nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, jimiž jsou jak osoby bez domova, tak senioři. Právě o seniory bez domova se jako jediná organizace v České republice stará v Domovech Přístav.

Domovy Přístav jsou zařízení se zvláštním režimem, která poskytují bezpečné místo pro důstojný život. Pro jejich uživatele se minimalizuje riziko sociálního propadu a zhoršení zdravotního stavu. Klienti Domova Přístav mají zajištěn i kontakt s institucemi, úřady a potřebnými lékaři.

„Domovy Přístav fungují pouze na dvou místech v Ostravě, ve Frýdku-Místku a Šumperku, a to i přesto, že jsou velmi zapotřebí v každém kraji. V každém kraji jsou totiž lidé, kteří z nejrůznějších důvodů nedosáhnou na standardní péčovou službu, a tak jako každý jiný v jejich situaci potřebují důstojně žít. Cílovou skupinou jsou zpravidla nízkopříjmoví či nemajetní lidé seniorského věku – často také lidé bez domova, kteří se do standardních domovů pro seniory prostě nedostanou,“ hodnotí situaci Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.

Podle ředitelky Domovu Přístav Ostrava Kunčičky a Ostrava Zukalova, Jany Plačkové, aktuálně žádá o umístění v těchto zařízeních se zvláštním režimem 231 zájemců: „Vyloženě pro seniory slouží Domov Přístav Kunčičky, ostatní tři Přístavy jsou pro smíšenou cílovou skupinu od 26 let. Nicméně i tak v nich senioři převažují. Za rok 2019 byla služba poskytnuta celkem 128 klientům, 96 z nich bylo z Přístavu Kunčičky, kde je průměrný věk 68 let a 32 ze Zukalovy, kde je klientům průměrně 63 let.“

U některých klientů Domovů Přístav lze vypozorovat jistá souvislost: „Měli podobné, ne příliš šťastné dětství, někteří vyrůstali v rozvrácené rodině, vycházejí z chudších poměrů a často si do života nesou rodinnou zátěž v podobě alkoholismu či duševních poruch. To vše je dohání i v jejich životě – nízké příjmy a dluhy, komplikované vztahy s partnerem, dětmi, sourozenci. Častá je také samota a izolace mimo společnost. Neschopnost řešit své problémy svými vlastními silami, případně volí řešení, která jejich situaci v budoucnu spíše zhorší,“ doplňuje Jana Plačková.Jana Plačková je také ředitelkou Ordinace pro chudé v Ostravě, která poskytuje služby praktického lékaře od ledna 2018 a v současné době má v registru 1500 pacientů. V rámci lékařské péče přímo v ordinaci diagnostikovali v loňském roce 8 nádorových onemocnění, zachytili 23 případů hypertenze, 9 diabetu mellitu, provedli 12 vyšetření infekční hepatitidy, pětkrát odeslali pacienta na infekční hepatologii, ošetřili 120 případů kožních defektů, 53x zachytili kožní parazitální onemocnění, 5x těhotenství u žen bez domova a vystavili 543 lékařských posudků, potvrzení, vstupních prohlídek a jiných. V druhém pololetí roku 2020 se uskutečnilo 63 převozů vozem ordinace do zdravotnických zařízení a provedlo 87 terénních výjezdů, což celkem zabralo 223 hodin. 76x navštívili osoby bez domova přímo v terénu.

Od září 2020 bylo v Ordinaci pro chudé provedeno také 1286 PCR testů, pozitivních z nich bylo 124 vzorků, včetně klientů a zaměstnanců domovů se zvláštním režimem, kde došlo k hromadnému výskytu. Provedeno bylo také cca 350 preventivních antigenních testů před ubytováním v azylových domech a nebyl zachycen ani jeden pozitivní antigenní test v této skupině.

„Dá se říci, že Ordinace Armády spásy v Ostravě významnou měrou pomohla včas zachytit, zaléčit COVID pozitivní a ohrožené osoby bez domova, čímž zmírnila šíření nákazy. Pomohla rovněž nastavit hygienická opatření v sociálních službách Armády spásy pro tyto lidi.  Virová nálož mezi osobami bez domova je i díky izolovanému způsobu života a včasnému záchytu spíše menší než v běžné populaci,“ dodává závěrem Jana Plačková.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
607
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
818.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
682
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14540
O2 C.R.
267
UNIPETROL
382.5
VIG
590