Svátek má: Bonifác

Zprávy

Velikost textu:

Agrese NATO v Libyi: O deset let později

Agrese NATO v Libyi: O deset let později

Deset let po natovské intervenci v Libyi, co se stalo se zemí, která byla dlouho považována za jednu z nejvíce prosperujících v Africe?

Ilustrační foto
9. dubna 2021 - 10:16

Tento zásah, který nejen vytvořil bezpečnostní chaos v Libyi, ale také v mnoha zemích regionu, také zcela jednoduše zničil základy státu. Osoby odpovědné za tuto agresi se však dodnes necítí provinile.

Docela symbolické - deset let od intervence NATO proti libyjské džamáhíríji Muammara Kaddáfího, tak 22. výročí bombardování Jugoslávie.

I když je těžké říci, že ti, kdo jsou odpovědní za tyto útoky, budou jednoho dne odpovídat za spáchané zločiny - jak proti civilistům a vojákům dotčených zemí, tak i proti hromadnému ničení infrastruktury, faktem je, že v dnešní době se to jasně stalo pro velitele těchto operací je mnohem obtížnější provést stejný typ kampaní, aniž by byl hnán k odpovědnosti. Vyvažují to protizápadní mocnosti a multipolární realita.Březen 2011 lze nicméně považovat za začátek konce libyjského státu jako takového. Od té doby jsme se ze státu, který si mohl dovolit přivítat nejen migranty z regionálních a kontinentálních zemí, ale dokonce i značný počet občanů z EU, udělali rozdělenou zemi, která se stala velkým emitorem migrantů - jak místní obyvatelé prchající před nejistotou a nedostatkem příležitostí a cizinci využívající libyjskou půdu jako tranzitní území.

Posledně jmenovaní se často dostávají do hrozné situace, jdoucí až k naprostému otroctví - v mnoha případech navíc praktikovaní bývalými místními spojenci NATO při operaci pádu Muammara Kaddáfího, včetně banditů a teroristů. Obchodování s lidmi je v nové post-Kaddáfího Libyi běžné. Jedna věc je jistá - dnešní Libye již nemá s džamáhíríji mnoho společného.

Připomínka je v pořádku. A to zejména, že strůjci natovské operace z roku 2011 tvrdili, že chtějí „chránit civilisty“. Nicméně  mnoho civilistů bylo zabito během vojenské operace NATO, a je na čase organizátory akce hnát k odpovědnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)