Svátek má: Antonín

Zprávy

Velikost textu:

Obserwator Polityczny: Izraelsko-arabský konflikt v Izraeli

Obserwator Polityczny: Izraelsko-arabský konflikt v Izraeli

Izraelsko-arabský konflikt v Izraeli vstoupil do nové fáze. Arabové střílejí do nitra Izraele obrovským počtem tajně postavených raket.

Jeden z útoků
14. května 2021 - 10:10

V době psaní tohoto sloupku (13. května, 19:00), píše Krakauer na Obserwator Polityczny, Izrael zaregistroval přibližně 1600 raketových útoků. Kromě toho dochází v ulicích měst a na izraelských silnicích k řadě teroristických činů a útoků. Někteří Arabové žijící v Izraeli se dopustili lynčování, napadení, devastace majetku a rozsáhlých škod. Reakcí na násilí bylo násilí některých představitelů radikálních nacionalistických proudů Izraelců. V důsledku toho došlo na mnoha místech k vážným nepokojům, vážné devastaci a hlavně zničení  minimální důvěry v arabskou populaci. Toto je první důležité poučení z tohoto konfliktu. Každý ví, na čí straně je, nikdo nemá ani stín iluze. Mnoho lidí, kteří nebyli přímo zapojeni do konfliktu, bude trpět a izraelská ekonomika bude trpět, protože se budou měnit pracovní vztahy a bude méně pracovníků.

Mezitím, ne tak dávno, se hovořilo o tom, že vláda Izraele bude sestavena na základě koalice, jejímž členem bude arabská strana! Nejprve tu byla taková myšlenka ze strany vládnoucího předsedy vlády Benjamina Netanjahua - poté, co opozice začala utvářet většinu, šlo o vstup do jejích řad. Výsledkem bylo, že sestavení vlády v Izraeli záviselo na arabské straně (a židovských nacionalistech a náboženských ortodoxních). Představovat si takovou směs je výbušné, ale existovala skutečná šance, že Arabové budou vládnout Izraeli, a to bude více než symbolické.

Prolínání událostí souvisejících s muslimským svátkem, výročí osvobození Jeruzaléma a formováním parlamentní většiny, zastíněné červnovými volbami v Íránu - vedlo ke konsolidaci řady událostí symbolického, politického a společenského významu . Zápalným prvkem byla příprava na vystěhování arabských rodin z nelegálně okupovaných domů židovských rodin, které Arabové obsadili poté, co jordánská armáda obsadila Jeruzalém. To pravděpodobně zvrátilo rovnováhu, izraelská policie zasahovala na Chrámové hoře a dokonce v tam umístěné náboženské budově. Jedná se o bezprecedentní událost, protože toto místo je pro muslimy velmi důležitým svatým místem a pouhá přítomnost izraelských donucovacích sil je velmi vážným porušením současného stavu. Pokud k tomu přidáme použití síly, pyrotechniky a plynu, pak máme výbušnou směs. Fotografie těchto tragických událostí jsou více než jen ospravedlněním reakce v muslimském světě. Jedná se o spouštěč, který přikázal provést akci v plném rozsahu.

Konflikt však nemá v rukou jen premiér Netanjahu, který se nyní ukazuje jako silný izraelský muž a díky úspěchu protiraketové obrany má velkou šanci vyhrát příští volby, které téměř jistě budou naplánovány. Protože po těchto událostech, a zejména po tom, co se dělo v ulicích, je koalice s arabskou stranou nemožná. Získávají tak bojovníci a teroristé z arabských organizací, které jsou vůči současné palestinské samosprávě nepřátelské. Jde o to, že každá oběť v této kultuře vyžaduje pomstu. Existují generace těchto obětí a bude jich mnohem více. Čím více budou Arabové útočit na Izrael a čím více na to bude Izrael reagovat, tím více poroste pocit nepřátelství mezi arabskou populací, což se promítne do výsledků již sporných voleb, pokud jde o dodržování demokratických postupů.Máme tedy situaci, kdy se konflikt vyplatí těm, kteří jej mohli způsobit, ovládnout a ukončit. Tento konflikt proto bude pokračovat, poté bude umrtven a v příštím vhodném okamžiku znovu vypukne. Zatímco arabské rakety bombardují a terorizují téměř polovinu izraelského území a lynčování v ulicích a domech je zažehnuto, je to něco, co může spíše ubírat Netanjahuovi body. Koneckonců to bylo zad jeho vlády, kdy všechny tyto rakety byly postaveny a ukryty na autonomních arabských územích Izraele. Avšak ani izraelská opozice, která se bojí situace, o tom dnes nemluví.

Z čistě vojenského, a ve skutečnosti zpravodajského pohledu je jedna velmi důležitá otázka. Izrael je výrobcem vynikajících bojových dronů, nejen těch, které jsme viděli v ázerbájdžánských silách, ale také těch, které dokážou mnohem víc. Autonomní území arabského obyvatelstva na jihozápadě Izraele je identifikováno až na úroveň každé velké nory v zemi. Vojenští specialisté se ptají, kde je tato síla izraelských dronů s umělou inteligencí, pokud je v zásadě online sledování místních ulic a událostí. Jde o to, že izraelské služby, včetně armády, mohou dokonale vidět, co se děje na arabské ulici.

Vize efektivního úkrytu tisíců raket, obvykle odpalovaných z nákladních vozidel nebo přepravovaných nákladními automobily, jejich odstraňování z úkrytů, jejich umístění do palebných pozic a palba simultánním způsobem - ve fázích, postupných útočných vln, umožňujících průlom nasycení Dokonalá obrana Izraele - je prostě zajímavá. Jde o to, že velká část takto vyvinutých odpalovacích zařízení může být nasměrována - dělostřelecká raketa, laserem naváděná střela, letecká bomba nebo, je-li to obtížný cíl - dron. Nechci nějak uvěřit, že izraelské úřady najednou projevují tolik obav o osud civilního obyvatelstva (rodin a sousedů těch, kteří útočí na jejich zemi).

Saturační raketové útoky, zachycené obranným systémem, vypadají báječně - jako ohňostroje, náhlé světlice a žádný útok, kovový šrot klesá na zem. V televizi to vypadá skvěle, lidé se bojí a co dělají? Shlukují se kolem síly.  A kdo tomu vládne? Ten, kdo to bude i nadále vládnout.

Uvidíme, jestli se Izrael rozhodne provést rozsáhlejší pozemní zásah, bude to pro vojenské analytiky jistě velmi zajímavé. Problém však je, že Izrael jako země toho už hodně ztratil, protože ukázal, že nekontroluje bezpečnost svého území a co je horší, umožňuje terorismus bez symetrické odezvy.

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpolityczny,foto:arch.)